środa, 7 stycznia 2015

#strefa świata: Flesz: zamach w Paryżu

Prawdopodobnie wielu z Was usłyszało już o zdarzeniu które miało miejsce w Paryżu 7 stycznia. Dla tych nie poinformowanych, już piszę. O 11:30 do redakcji satyrycznego francuskiego tygodnika "Charlie Hebdo' w centrum Paryża weszło trzech napastników, mieli ze sobą broń automatyczną i kałasznikowy. Zastrzelili 12 osób - dwóch policjantów i dziesięciu dziennikarzy, którzy mieli właśnie zebranie redakcji. Był to zamach terrorystyczny - atakujący krzyczeli 'allah akbar' i zachowywali się metodycznie i spokojnie, byli przeszkoleni. Uciekli z miejsca przestępstwa czarnym citroenem, później zdażyli jeszcze zmienić auto. Oczywiście władze robią wszystko, żeby ich znaleźc, aczkolwiek wiemy że nie jest to takie proste.
'Charlie Hebdo' zawierał kontrowersyjne artykuły i rysunki. Przedstawiały one karytakury Mahometa i ogólnie nie pisali o islamie zbyt przyjemnie.  Tygodnik wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego, zresztą już w listopadzie 2011 roku ich biuro zostało podpalone.
Czuje się zszokowana. Nie tylko dlatego, że jest to zabójstwo z zimną krwią, kompletnie absurdalne. Wydarzyło się w mieście mojego życia (jakby ktoś nie wiedział - kocham Paryż i Francje całym sercem). Religia znowu przesłania ludziom oczy. No, może zbyt ostro. Chrześcijanie tak nie postępują - robili to za średniowiecza, paląc na stosie. Ludzie mogą się oburzać, mówiąc że nie mam prawa oceniać islamu. A kto robi zamachy? Kogo prawa są najbardziej krzywdzące dla dzieci i kobiet? Islam to najbardziej konserwatywna religia świata, moim zdaniem. Nikt nie przekona mnie do 'dobroci' tego wyznania. 
Jestem naprawdę bardzo tolerancyjną osobą. Ale po tym wydarzeniu moje uczucia do islamistów są jak najbardziej negatywne. Chyba juz do końca będe się wzdrygać widząc facetów modlących się do Mahometa. Tak samo jak niektórzy nie lubią Niemców, każdemu coś 'zostaje', pewien ślad. Nie będe już pisać o mojej ogólnej opinii o religiach, przez które na świecie miało miejsce wiele konfliktów, bo nie chcę zacząć jakiejś wielkiej kłótni. Pozostanę przy krytyce islamu. 
Na koniec załącze parę okładek 'Charlie Hebdo', żebyście sami ocenili czy są warte wielkiego oburzenia ze strony wierzących w Allaha. Przyznam że są bardzo śmiałe, ale przecież mamy wolność słowa i wyznania, prawda?
Życzę też zmarłym dobrej drogi, nie wiem jak to ubrać w słowa. Minuta ciszy.

  "Sto biczów, jeśli nie umrzecie ze śmiechu'

 Mahomet przytłoczony fundamentalistami "Ciężko jest kiedy kochają cię idioci...'
Po więcej okładek odsyłam Was do wujka Google. Chciałam tu wstawić tylko te zwiazane z tematem, islamem. Od razu zaznaczam że możecie natknąć się na takie śmiejące się z papieża, związane też z katolikami - więc ostrzegam. Mnie to nie rusza (inne przekonania), ale innych może.

Nastepny post weselszy - związany z super foodem. Zagadka - zielony, ni to sałata ani wodorost. Dopiero od niedawna rozkręca się w Polsce. Co to?

6 komentarzy:

 1. kwestia wszelkich religii jest trudna do określenia, ale masz rację, wojny głównie wynikały z przekonań religijnych i ideologicznych.
  A wszystko i tak zaczęło się od pogaństwa...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężko cokolwiek powiedzieć... Owszem, islam jest dość konserwatywną religią, ale nigdy nie należy zapominać, że słyszymy tylko o przypadkach skrajnego konserwatyzmu. Można powiedzieć, że to niby "średniowiecze", a przecież chrześcijanie mieli te swoje wyprawy krzyżowe i takie tam. Nadmienię tylko, że nagłaśniane przez papieża, który to powinien emanować wręcz chrześcijańskimi wartościami, a tymczasem hop - wybijać niewiernych. Dlatego właśnie jakikolwiek fanatyzm religijny jest sprawą wybitnie denną. A niestety często pozostaje skrajny wybór - albo fanatyzm, albo wyalienowanie.
  Jeśli jest zielony, a jest to jarmuż, to sorry - jarmuż jest kapustą xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiedziałam że kiedyś napiszę coś niezgodnego, i mnie poprawisz :D TO JARMUŻ! wygrałeś. i dzięki, już poprawiam ;D

   Usuń
 3. Akurat islam miałam na zajęciach z religioznawstwa - tam też są różne odłamy - nie każdy człowiek jest zły, ale również jestem uprzedzona. Z nimi jest taki problem, że dla nich najważniejsze jest prawo szariatu i przekładają to ponad prawem w danym kraju czy prawem UE. Inna rzecz oni chcą tolerancji - to niech na nią zapracują, przyjechałeś do Europy to się dostosuj, a jak się nie podoba to wy***rdalaj. To tak jakby Katolicy wysadzali się w centrach handlowych w niedzielę, bo "dzień święty trzeba święcić" i jakim prawem sklepy są czynne w niedziele i najlepiej niech tak w stanach robią czy w Azji. Mają po prostu klapki na oczach.

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy poprzez wolność można rozumieć kpienie z jakiejkolwiek religii na łamach prasy? Oczywiście nie popieram takich skrajnych form zachowania i zamachów, nie popieram przemocy w ogóle. Ale jednak dochodziło do prześmiewczej krytyki żydów, katolików, muzułmanów...Czy nie można krytykować godnie? Z powagą? bez śmiechów chichów? Z szacunkiem? Gdy ktoś wierzy-to dla niego świętość i bardzo ważna wartość w życiu. A media po prostu wyśmiewają,a nie krytykują. Za krytyką muszą stać przedłożone argumenty. Ale lepiej opublikować karykaturę samą(bądź do artykułu) i wyśmiać ku uciesze Zachodu i irytacji Wschodu.

  Fakt Ci ludzie mieli wyprane mózgi. Nie mieli prawa tak się zachować. Ranić,okaleczać, zabijać.Jeśli już coś drogi legalne - sądowe, protesty.

  legalnie nielegalna vel fi
  olka

  OdpowiedzUsuń
 5. niestety z komputerem obcuje przed snem, ale wiąże się do z czytaniem materiałów i nauką na egzaminy, nie jestem w stanie tego wykluczyć na studiach, choć chciałabym. ;)

  OdpowiedzUsuń